Kedves Róna Péter!
Ön okos ember és nagy valószínűséggel jó is, mert ezt sugározza az arca, és mi idehaza “Jó embert keresünk” Brechttel, Eszenyivel és úgy általában. Nem értek a közgazdasághoz (sem), de amit Ön mond a zöldfilozófia alapján a követendő gazdasági modellről, mely nem a természet és az emberek kizsákmányolásán alapszik, a lényege nem az olcsó munkaerő és a mégolcsobbért odébbálló tőke, hanem a tudásalapú társadalom, az nekem nagyon tetszik. Lehet, hogy kicsit elnagyoltam okfejtést, de nem erről szeretnék eszmét cserélni Önnel.
Egyszer az “Egyenes Beszéd” stúdiójában, azt mondta Kálmán Olgának, hogy Koppány országa viaskodik Szent István országával, ez utóbbi európai, ahogy mi ketten is értjük, és maga nem akar Koppány országában élni. De ott él!!
Szegény kis hazánk a feudalizmust alaposan kiélvezte, a kapitalizmusból csak a vad jutott neki, a szocializmusról meg ne is beszéljünk… Megőriztük az úr és a szolga, az uram-bátyám világ minden "báját". Aztán jött a XX. század az első, a második világháborúval, a tanácsköztársasággal, az 56-os forradalommal, a kádárizmussal, hogy csak a nagyobbakat említsem. Az embereket, az életbenmaradás vágya hajtotta, így egy emberöltő alatt többször váltogatták a köpönyegüket, közben elvették tőlük a hitüket.
Részint a század elején a tudomány akkori állása is megengedte az ateizmus térnyerését, részint ezt sulykolta az emberekbe az oktatási rendszer is. Istenné a fogyasztás vált. A legvidámabb barakk, majd az eredeti tőkefelhalmozás korában a gorenjetúrizmus után, a “megnyíló nyugati világ”. Azt is tudjuk, hogy a nem minden vonatkozásában szerencsés VI. páli koncepció alapján az állam beleszólhatott a püspökök kinevezésébe. (Pál pápa ettől azt várta, hogy legalább nem zárják el az emberek elől a templomba járás lehetőségét). Az Állami Egyházügyi Hivatal feje, Miklós Imre ezt arra használta fel, hogy nem bibelődtek többé a kispapok gyötrésével, hanem a legmagasabb szinten gyártották a kollaboránsokat, hogy igen fínoman fejezzem ki magam.
A szennyes tisztáramosása máig elmaradt. Mindez, az ebből következő szellemiség vezetett odáig, hogy a lakosság 95%-a vallja magát valamely felekezet tagjának, de csupán 14%-uk gyakorolja hitét. Ez az igazi üres kehely, melyet könnyű megtölteni demagógiával, a hit helyett politikával, szeretet helyett gyűlölettel, tolerancia helyett kirekesztéssel.
A túl hosszúra nyúlt, de szükséges bevezető után azt szertném mondani, hogy az “elmúltnyócév” hibái (melyek nem vethetők össze az “elmúlt2év” bűneivel, röviden a demokrácia szisztematikus lebontásával) és a Fidesz gátlástalan kommunikációja hozta el a kétharmadot. A politologusokkal és a médiában megszólaló értelmiséggel ellentétben én biztos voltam benne, hogy az ismét csalódott, a mértéktelen és alap nélküli fogyasztásba belebódult, majd kiábrándult/kiábrándított és saját maguk által is kifosztott, tartást vesztett tömegeknek hosszabb idő kell az eszmélésre, mint a rendszerváltás óta eddig bármikor. Iszonyú nehéz megint vesztesnek lenni…Közben a munkahelyeken vécésnéniig folyik a tisztogatás, a bólogatójánosok pozicionálása, középtől felfelé bebetonozása. A média egészében lenyúlva, az egyházak nagyrésze megvéve. A “nem telefontéma” jogos vagy jogtalan hárító mondatai visszatértek…
Véleményem szerint a pártok által megnyerendő 50% nem politikából kiábrándult szavazó, nem rejtőzködő pártszimpatizáns, hanem olyan jobb vagy baloldaliságát is váltani kész választó, aki csak akkor akar mozdulni “ha biztosra megy”, ha nem dönt ismét rosszul a torkában felbugyogó csömör miatt, ha reális esélye van a váltásnak, és valami erkölcsileg is megnyerő alternatívát lát. Ezért mozdultak rá a várakozásnál többen az “Együtt” mozgalomra, ezért fontos az egyéni pártpolitikai érdekek félretétele, az együtt-tárgyalási készség és főleg a közös jelöltállítás lehetőségének deklarálása. Ennek hiányában a tömeg nem mozdul, az óra ketyeg, és a valamiféle regisztráció majd végleg eldönti a kérdést és ledönti a demokráciát.
Aztán lehet együtt csutakolni horthy viktor fehér lovát…
Ha az LMP erre a minimumra nem képes –ami nekem nagyon fájna- akkor a legjobb nem tárgyalni vele, hagyni elszürkülni, nem haragból, hanem azért mert a bárhogy felszínen tartott kis pártok a választási logika szerint csak elviszik a szavazatokat. A 2018-ra való további erősödése az LMP-nek olyan történelmi bűn lenne aminek 1. értelme sincs egy posztdemokráciában, másrészt az LMP tagjai nem viselhetik ennek erkölcsi súlyát Isten és ember előtt.
Egymás ekézésével meg vigyázni kellene, mert az Időrablók nyernek vele. A hatalom perverz fantáziája végtelen, annak következményeit kivédeni is könyebb együtt. Hajtsam a fejem? Vagy volt értelme az éjszakai huhogásnak?